Main Menu

Home Directory Department Committees 2023-2024

Department Committees 2023-2024


AWARDS COMMITTEE (FACULTY/STAFF)
David Kieda, Chair
Paolo Gondolo
Mikhail Raikh
Valy Vardeny
AWARDS COMMITTEE (STUDENT)
Gail Zasowski (chair), Chair
Anil Seth
Gernot Laicher
Oleg Starykh
Jeremy Thomas
Anthony Pantziris
COLLOQUIUM
Michael Vershinin, Chair
Ramon Barthelemy
Vikram Deshpande
Tanmoy Laskar
Yue Zhao
COMPUTING
Ben Bromley, Chair
Brad Hawks
Andy Lee
Wayne Springer
DEVELOPMENT
Kyle Dawson, Chair
EQUITY, DIVERSITY AND INCLUSION
Daniel Wik, Chair
Christoph Boehme (observing)
Shanti Deemyad
Tanmoy Laskar
Sarah Li
Tino Nyawelo
Carsten Rott
Pearl Sandick
EXECUTIVE COMMITTEE
Christoph Boehme, Chair
Ben Bromley, Associate Chair
Carsten Rott
Pearl Sandick
Anil Seth
FACULTY SEARCHES
Carsten Rott, Chair
Doug Bergman
Kyle Dawson
Tanmoy Laskar
Pearl Sandick
Dan Wik
Yue Zhao
FUTURES COMMITTEE
Kyle Dawson, Chair
Vikram Deshpande
Oleg Starykh
Michael Vershinin
GRADUATE PROGRAM, CURRICULUM & RECRUITMENT
Carsten Rott, Director of Graduate Studies (DoGs)
Doug Bergman
Bryce Nelson (acting Graduate Coordinator)
Pearl Sandick
Zheng Zheng
GRADUATE COMPREHENSIVE EXAMS
Zheng Zheng, Chair
Charlie Jui (Instructor)
Eugene Mishchenko
Carsten Rott (DoGs)
Yue Zhao (Instructor)
GRADUATE ADMISSIONS COORDINATION
Dan Wik, Chair for Admissions
Andrey Rogachev
Carsten Rott, DoGS
Mengxing Ye
Yue Zhao
GRADUATE STUDENT SOCIAL
Amaya Sinha, Coordinator
Claudia De Grandi, Faculty Advisor
LEARNING ASSISTANT (LA) PROGRAM COORDINATOR
Claudia De Grandi
LAOA (LEARNING ANALYTICS AND OUTCOME ASSESSMENT)
Rhett Zollinger, Chair
Ramón Barthelemy (Instructor of assessed course)
Ben Bromley
Vikram Deshpande (Instructor of assessed course)
Yue Zhao (Instructor of assessed course)
MENTORING – JUNIOR FACULTY
Pearl Sandick, Chair
OMBUDS LIAISON
Kyle Dawson
Marcia deWolfe
Gail Zasowski
PANDA NETWORK
Gail Zasowski, Chair
Claudia De Grandi
Cyri Dixon
Tugdual LeBohec
Yao-Yuan Mao
POSTBACCALAUREATE PROGRAM DEVELOPMENT
Ramón Barthelemy
POSTDOCTORAL AFFAIRS
Pearl Sandick, Chair
John Belz
Kyle Dawson
Tanmoy Laskar
PUBLIC EDUCATION & OUTREACH
Ben Bromley, Chair
Adam Beehler
Julie Callahan
Tino Nyawelo
Paul Ricketts
Andrey Rogachev
RETENTION, PROMOTION & TENURE
Wayne Springer, Chair
SABBATICALS
SAFETY
Charles Jui, Chair
Gernot Laicher
Zhiheng Liu, Safety Coordinator
Paul Ricketts
Andrey Rogachev
Harold Simpson
SEMINARS
CONDENSED MATTER
Oleg Starykh, Chair
Shanti Deemyad
Andrey Rogachev
Michael Vershinin
Mengxing Ye

HEAP
Zheng Zheng, Chair
Yao-Yuan Mao
John Belz
Yue Zhao
Doug Bergman
Gustavo Marques-Tavares
SPS ADVISORS
Kelby Hahn
STUDENT ADVISORY COUNCIL (SAC)
Wayne Springer, RPT Chair

GSAC (Graduate SAC)
Joshua Bartkoske – Chair

USAC (Undergraduate SAC)
Grace Bramlage - Co-chair
Michelle Cao - Co-chair
Marina Gerton - Co-chair
SUSTAINABILITY AND CURRICULUM
Orest Symko, Chair
Tugdual Lebohec
TA ORIENTATION
Pearl Sandick
Kevin Davenport
Mentor TA (TDB) + Outgoing Mentor TA (Sam Liebersbach)
ASTRONOMY TASK FORCE ORGANIZATION
Yao-Yuan Mao
BIOPHYSICS PROGRAM TASK FORCE
Michael Vershinin
Saveez Saffarian
TEACHING EXCELLENCE
Claudia De Grandi, Chair
Anil Seth
Kevin Davenport
Gernot Laicher
Dan Wik
UNDERGRADUATE ADVISOR – HONORS
Shanti Deemyad
UNDERGRADUATE PROGRAM
Anil Seth, Director of Undergraduate Studies, Chair
Cyri Dixon, Undergraduate Advisor
Shanti Deemyad, Honors Advisor
UNDERGRADUATE CURRICULUM
John Belz, Chair
Eric Montoya (Spring Only)
Wayne Springer
Michael Vershinin
UNDERGRADUATE PROGRAM REFORM
Anil Seth, Director of Undergraduate Studies, Chair
Claudia De Grandi
Cyri Dixon, Undergraduate Advisor
Kelby Hahn
Vikram Deshpande
Tugdual LeBohec
REU & SURP PROGRAMS
Tino Nyawelo, Chair
David Kieda
Saveez Saffarian
WEBSITE – email web@physics.utah.edu
Ben Bromley, Committee Chair
Brad Hawks
Andy Lee
Bryce Nelson (Meeting Chair)
PASSAGE
Pearl Sandick, Faculty Advisor

COLLEGE COMMITTEES

ACADEMIC APPEALS
Grace Bramlage, Undergrad (2023)
COLLEGE COUNCIL
Ramon Barthelemy, TL Faculty (2022)
Vikram Deshpande, TL Faculty (2023)
Hannah Fritze, Grad (2022)
Gernot Laicher, CL Faculty (2022)
Chandler Merrill, Undergrad (2022)
CONVOCATION
Bryce Nelson
Kelsey Krause
CURRICULUM
Ben Bromley, P&A Associate Chair
Anil Seth, P&A Director of Undergraduate Studies
EDI
Dan Wik
SAFETY
Charlie Jui
RETENTION, PROMOTION & TENURE
Paolo Gondolo (2024)
SCHOLARSHIPS & AWARDS
Saveez Saffarian (2023)

UNIVERSITY COMMITTEES

ACADEMIC SENATE
Shanti Deemyad, Tenure-Line (2022)
INTERDISCIPLINARY TEACHING PROGRAM
Charlie Jui (2024)
SENATE – ACADEMIC FREEDOM
Doug Bergman (2022)
SENATE – EXECUTIVE COMMITTEE
Shanti Deemyad (2022)
SENATE – PRESIDENT ELECT
Shanti Deemyad (2022)
SENATE – UNDERGRADUATE COUNCIL
Saveez Saffarian (2022)
UNIVERSITY TEACHING
Claudia De Grandi (2022)
UTAH ASTRONOMY, ASTROPHYSICS & COSMOLOGY INSTITUTE
Paolo Gondolo, Director
UTAH DIXON LASER INSTITUTE
Valy Vardeny, Director
ENDORSED SCHOLARSHIP ENDORSEMENT COMMITTEE
John Belz

Find specific committees using Ctrl+f on a PC or Command+f on a Mac